Zajęcia logopedyczne w Szkole Podstawowej nr 4 w Lesznie
Umiejętność poprawnego mówienia jest bardzo istotna w życiu każdego człowieka. Nawet najmniejsze wady wymowy mogą w dużym stopniu wpłynąć na los każdego z nas..ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4
W LESZNIE
W naszej szkole funkcjonuje gabinet logopedyczny ( pokój 121). Logopeda ma pod opieką dzieci chodzące do naszej szkoły. Ze względu na pogłębiający się z roku na rok problem zaburzeń mowy i rosnącą liczbę dzieci nim dotkniętych, szczególną troską logopedyczną objęte są dzieci w wieku od I do VII klasy oraz uczniowie posiadający opinię z poradni psychologiczno- pedagogicznej. Dzieci korzystają z pomocy logopedy w czasie pobytu w szkole a także w godzinach popołudniowych. Trzydziestominutowe zajęcia, zwykle grupowe (zespoły 2-,3-osobowe) odbywają się co tydzień w wyszczególnione dni. W niektórych przypadkach, przy nasilonym zaburzeniu lub poważnej wadzie mowy, zajęcia prowadzone są indywidualnie.
Dużą zaletą zajęć logopedycznych jest ich otwartość dla rodziców. Wielu z nich korzysta z udzielonych wskazówek dotyczących terapii ich pociech. Wpływa to niezwykle korzystnie na efektywność terapii, ponieważ im więcej osób z otoczenia dziecka dotkniętego wadą mowy jest zaangażowanych w likwidowanie tej wady, tym szybciej osiąga się zamierzony efekt. Opiekunowie mogą w poprawny sposób kontynuować ćwiczenia w domu. Ponadto dzieci posiadają teczkę w którą wkładają i wklejają swoje materiały z zajęć. W początkowym etapie terapii jest to bardzo ważne, a tym samym zwiększa efekty prowadzonych ćwiczeń.
Do zadań logopedy należy:
- przeprowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy dziecka,
- diagnozowanie logopedyczne oraz organizacja pomocy logopedycznej,
- prowadzenie terapii logopedycznej indywidualnej i grupowej,
- organizowanie pomocy logopedycznej dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, przy współpracy z nauczycielami oraz pedagogiem,
- prowadzenie kart pracy do zajęć logopedycznych z zaleceniami do utrwalania w domu.
W ramach terapii logopedycznej dzieci wykonują liczne ćwiczenia, których celem jest eliminowanie zaburzeń oraz wad wymowy. Są to m.in. ćwiczenia oddechowe, fonacyjne głosowe, rozwijające pamięć, analizę i syntezę wzrokowo- słuchową. Niezwykle ważnym ćwiczeniem jest usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych , czyli języka, warg, podniebienia miękkiego i policzków. Terapia obejmuje korygowanie wadliwych głosek i wywoływanie głosek prawidłowych , następnie utrwalanie ich w sylabach, wyrazach, zdaniach oraz mowie spontanicznej. Celem zajęć logopedycznych jest także wzbogacanie słownictwa dzieci, umiejętność budowania swobodnej wypowiedzi pełnymi zdaniami, ćwiczenie dykcji i płynnej wymowy.
Drodzy Rodzice!
Mowa odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Stanowi klucz do wiedzy , kształtuje naszą osobowość, pomaga w nawiązywaniu kontaktów społecznych oraz stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji. To dzięki mowie możemy swobodnie porozumiewać się między sobą. Wszelkiego rodzaju zaburzenia oraz wady wymowy zakłócają proces swobodnego porozumiewania się. Aby likwidować tego typu nieprawidłowości niezbędna jest terapia logopedyczna.
Coraz więcej uczniów, rozpoczynających naukę w szkole podstawowej, ma problemy z poprawną artykulacją głosek, dlatego też wzrasta zapotrzebowanie na pomoc logopedyczną. Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie w trakcie nauki czytania i pisania.
Serdecznie zapraszam do współpracy, ponieważ powodzenie oraz skuteczność terapii zależy w dużej mierze od Was Rodziców.
logopeda szkolny
Joanna Smektała