Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji https://wypoczynek.men.gov.pl/ istnieje możliwość sprawdzania na bieżąco wykazu zatwierdzonych zgłoszeń tzw. wypoczynków w bazie wypoczynku. Baza wypoczynku dostępna jest dla każdego użytkownika i umożliwia wyszukiwanie zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży według kategorii: organizator, daty wypoczynku, województwo wypoczynku, powiat wypoczynku, miejscowość wypoczynku. Do wyszukania danych należy określić minimum dwa parametry – przedział dat oraz wskazać organizatora lub powiat/ miejscowość wypoczynku.

W bazie wypoczynku umieszczono legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowane.

Ponadto Kuratorium Oświaty zwraca się z prośbą, aby wszelkie nieprawidłowości, bądź sytuacje budzące wątpliwości, zgłaszać na bieżąco podczas trwania wypoczynku, aby kurator oświaty, właściwy ze względu na miejsce lokalizacji mógł podjąć natychmiastowe działania przewidziane prawem.

Szczegółowe informacje, dotyczące tematyki związanej z organizacją wypoczynku dla dzieci
i młodzieży, w tym dokumentów niezbędnych do prawidłowej rejestracji zgłoszenia wypoczynku
w bazie jw. prowadzonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania za pomocą systemu teleinformatycznego, znajdują się na stronie internetowej https://wypoczynek.men.gov.pl/strona/Organizatorzy oraz https://kuratorium.krakow.pl/category/pozostale-sprawy/wypoczynek-dzieci-i-mlodziezy/.

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości w sprawie organizacji wypoczynku znajdują się pod linkiem https://www.gov.pl/web/edukacja/pytania-i-odpowiedzi-w-sprawie-organizacji-wypoczynku-dzieci-i-mlodziezy.

Kuratorium Oświaty zachęca również do zapoznania się ze stronami poświęconymi tematyce bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży:

  1. Serwis bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu rodzice otrzymają bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.
    Link do serwisu Bezpieczny Autobus https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-autobus
  2. Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEN i organizacja wypoczynku
    Link do poradnika https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2
  3. Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Informacje dla podróżujących” – wskazówki oraz niezbędne informacje dla podróżujących i przebywających za granicą.
    Link do informacji dla podróżujących na stronie strony MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
  4. Bezpłatna aplikacja „Polak za granicą” – niezbędnik w podróży zawierający m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo.
    Link do strony skąd można pobrać aplikację https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/polak-za-granica
  5. Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.
    Link do serwisu „Odyseusz” https://odyseusz.msz.gov.pl/